Eurovision Song Contest vinnare 2012 odds

Skrivet av Johanna Larsson den 24 april, 2012

Här går vi på djupet och jämför odds på vinnare av Eurovision Song Contest 2012. Det varierar ganska mycket på vilket spelbolag man spelar hos och vem man satsar på. Än så länge så är faktiskt Sverige något av en favorit att vinna Eurovision Song Contest 2012. Loreen med sin Euphoria har ett odds på runt 3.00 att vinna vilket är storfavorit än så länge. Ryssland ligger på runt 6 i odds medan Danmark ger 11 gånger pengarna. Som ni ser så finns det bra med pengar att göra här om man tror sig veta mer än spelbolagen. Det är inte svårt att få odds på runt 20 – 30 gånger pengarna om man inte spelar storfavoriterna.

Spela på Bet365Spela på BetsafeSpela på UnibetSpela på NordicbetSpela på Betsson

Oddsen på vinnare av Eurovision Song Contest 2012

Vinnare ESCBet365BetsafeUnibetNordicbetBetsson
Sverige3,003,002,302,652,50
Ryssland10,007,0010,008,556,00
Danmark15,0011,0012,008,0015,00
Storbritannien15,0016,0015,0013,0015,00
Italien8,0015,0010,009,0015,00
Serbien15,0013,0010,0010,0016,50
Tyskland21,0019,0015,0020,0022,00
Spanien17,0018,0015,0020,0016,50
Island21,0023,0015,0025,0025,00
Irland19,0020,0025,0020,0025,00
Norge23,007,0020,0027,0015,00
Cypern34,0035,0035,0035,0030,00
Turkiet41,0050,0040,0025,0030,00
Rumänien29,0050,0025,0035,0030,00
Azerbajdzjan41,0015,0030,0040,0035,00
Estland51,0050,0075,0075,0075,00
Frankrike101,0050,0075,0075,0075,00
Vitryssland81,00100,0030,0030,0075,00
Ungern101,0090,00150,00150,00125,00
Nederländerna101,00130,00101,0075,00100,00
Slovenien67,0050,00100,00100,00100,00
Ukraina51,0050,0050,0050,00100,00
Finland101,00100,00150,00150,00100,00
Schweiz101,0090,0080,0080,00100,00
Belgien151,00140,00125,00125,00175,00
Moldavien101,0080,00125,00150,00125,00
Israel151,0090,00100,00100,00125,00
Bosnien101,0070,00100,00100,00100,00
Litauen101,00120,00150,00100,00175,00
Kroatien101,00100,00100,0050,00125,00
Slovakien101,0050,00125,0050,00175,00
Bulgarien101,00110,00125,00100,00225,00
Albanien151,00160,00200,00100,00225,00
Malta151,00200,00100,00100,00175,00
Makedonien151,00120,0081,00100,00175,00
Portugal151,0080,00101,00100,00175,00
Lettland101,0090,00101,0075,00225,00
San Marino151,00120,00101,00200,00175,00
Österrike101,00100,0051,00150,00175,00
Montenegro151,00100,00101,00250,00175,00
Georgien151,0090,00101,00150,00250,00

Röstningen i Eurovision Song Contest 2012

Röstningen detta året sker med det så kallade 50 / 50 systemet där medborgarna i respektive land röstar med telefon eller sms och lokala jurygrupper i samtliga länder som medverkar lägger sina röster. Efter att båda tittare och juryn röstat så läggs allt ihop och man kan kora en vinnare av Eurovision Song Contest 2012. Högsta poäng som man kan få är 12 per land och sen går det neråt till 10, 8, 7 och så vidare.

Finalen i Eurovision Song Contest 2012 sänds den 26 maj klockan 21.00 på SVT1. Så om ni ska betta på Eurovision Song Contest så gäller det att ha lagt sina spel innan dess. Tänk på att oddsen ändrar sig ganska ofta och vi jobbar hårt med att hålla vår lista uppdaterad. Om du hittar ett bra odds nu som du funderar att spela på så kan det vara lönt att spela direkt eftersom desto fler som spelar på samma, desto sämre blir oddset.

Skriv en kommentar

Föregående artikel:

Nästa artikel: